TÉMA Zlomenina

Zlomeniny kostí - 1. část

Kosti jsou jedním z nejdůležitějších stavebních prvků v těle. Naši kostru tvoří více než 200 kostí. Přesto, že jsou tvořeny velmi pevnou tkání, téměř každá z nich se může nějakým způsobem poškodit, nebo zlomit.

Funkce kostí

Kosti mají v lidském těle mnoho podstatných funkcí. Jsou pro něj oporou a výztuží. Dále tvoří ochranu pro vnitřní orgány v našem těle – lebka pro mozek, hrudní koš pro srdce a plíce, pánev pro břišní orgány. Kosti hlavy se podílejí na tvorbě a znělosti hlasu a kůstky v uchu zase na tom, abychom správně slyšeli. V neposlední řadě jsou také velmi důležité pro krvetvorbu a jako zásobárna vápníku.

Stavba kostí

Kosti dělíme na dlouhé (např. stehenní, loketní), krátké (např. zápěstní, zánártní), ploché (např. pánevní, lopatka), duté (horní čelist) a nepravidelné (všechny, které nelze zařadit do ostatních skupin). Na povrchu všech kostí je okostice (periost), na kterou se upínají svaly a která zajišťuje krevní zásobení kosti. Bolest při zlomenině cítíme kvůli této blance, protože je protkána nervovými zakončeními.

Kosti jsou tvořeny pojivovou tkání, skládající se z velké části z mezibuněčné hmoty, která v průběhu života mineralizuje. Minerální složka může tvořit až 65% hmotnosti kosti. Uvnitř kostí se nachází kostní dřeň, v mládí převážně červená (zajišťující krvetvorbu). Ta však přetrvává po celý život pouze v plochých kostech - hrudní a stehenní kosti, žebrech, lebečních kostech a v pánvi. V ostatních kostech se mění na  žlutou nebo šedou dřeň.

Klasifikace zlomenin

Zlomeninou nazýváme takový stav, kdy dojde k porušení celistvosti kosti. Známe mnoho typů, záleží na tom, která kost a jakým způsobem je porušena.

Dělení podle typu kosti, která je postižena

 • zlomeniny dlouhých kostí
 • zlomeniny krátkých kostí
 • zlomeniny plochých kostí

Podle toho, zda je protržena také kůže

 • zlomeniny otevřené – s poraněním kůže
 • zlomeniny zavřené - kůže zůstává nedotčena

Podle místa, kde vzniknou

přímá zlomenina – vzniká v místě nárazu

nepřímá zlomenina – vzniká mimo místo nárazu (například při podvrtnutí nohy se zkroucením končetiny přenese rotace až na kost, nebo při nárazu na nataženou horní končetinu se zlomí klíční kost)

Podle linie lomu kostí a rozmístění úlomků

 • příčná zlomenina
 • šikmá zlomenina
 • spirálová zlomenina
 • tříštivá zlomenina
 • bez posunu úlomků
 • s dislokací (posunem) úlomků – dojde k posunu jednotlivých částí zlomené kosti do nepříznivého postavení

Příčiny zlomenin

Velká většina zlomenin vzniká při všelijakých úrazech. Výjimku tvoří tzv. patologické zlomeniny, které mohou být způsobeny pouhým prudším pohybem. Jsou specifické tím, že vznikají na kosti, která byla nějakým způsobem porušena již dříve, například osteoporózou, nádorem, osteomalacií (nedostatek vitaminu D), křivicí (nedostatek vitaminu D u dětí) apod.

Také únavová zlomenina může vzniknout bez zjevné příčiny, v místě poškození kostí jejich dlouhodobým jednostranným přetěžováním (např. u sportovců).

Zlomeniny kostí - 1. část patří do témat
 • zlomenina zapesti Mirek 21.10.2014 17:25:06

  Dobry den, take bych rad vedel odpobed vyse pisicimu...lze to?

 • Lahka zlomenina Alžbeta 24.06.2013 12:18:08

  Dobrý deň. Pred par dňami som utrpela zlomeninu na chodidle. Podla klasifikacie je to Zatvorena zlomenian kratkej kosti bez posunu ulomku. Doktor mi povedal ze moja zlomenina je velmi pekna, nic komplikovane a zeb ysa to malo skoo vyliecit. Objednal ma na prehliadku az za 6 tyzdnov. Ale ja uz po 5 dnoch necitim vnohe takmer ziadnu bolest, iba pri silnejsom tlaku na presne postihnutom mieste. Pohyblivost nohy je vynikajúca, chodzu bez dlahy som este neskusala. Mam ju zafixovanu dlahou ktora sa na noc dáva dole, takze viem ze noha nieje ani opuchnuta, ani nema problem spohybom. Vedeli by ste odhadnut ako dlho by som este nemala skusat sa postavit aj napriek tomu ze necitim bolest? Myslite si e by som sa mala preobjednat ku doktorovi skor,kedze mam pocit ze sa to zlepsuje rychlejsie, aze budem zdrava skor ako som objednana na kontrolu? Dakujem za odpoved. S pozdravom Nemčekvá

 • zlomenina zapěsti Lada 18.02.2011 11:08:27

  Dobrý den chci se vas prosím zeptat před rokem jsem měl tříštivou zlomeninu zapěstí operace dist. metafýzty radia. Provedena otevřena repozice a osteosyntéza dlahou LCP 2,7 Aesculap . Hybnost ruky je trochu omezena nektere pohyby jsou citlive prsty pohyby v poradku.Chci se optat jestli si mám dlahu nechat vytáhnout nebo ne. Mohu po operaci mit nejake nasledky treba hybnost nektereho prstu a co udela dlaha kdyz si ji ponecham.Prosim poradte mi co s tim. Velmi dekuji Lada vek 42let
  Posílám snímky.děkuji za odpověd


Zlomenina patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Zlomenina

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku