TÉMA Zlomenina

Únavová zlomenina - prokletí sportovců

Rozhodli jste se pro nějaký druh sportu či pohybové aktivity. Daná činnost vás baví, jste v ní dobří a máte motivaci se dále zlepšovat (třeba účast na nějakém turnaji či závodu)? Pokud budete poctivě a možná také trochu nepřiměřeně trénovat, může se časem stát, že si přivodíte to, čemu se říká únavová zlomenina nebo též stres zlomenina.

Zatímco normální zlomeniny předchází nějaký úrazový mechanismus (tvrdý pád z kola), únavové zlomeniny vznikají postupně a po delší dobu. Navíc je i poměrně obtížné je rozpoznat, neboť v počáteční fázi nebývají patrné z rentgenového snímku.

Ocelový drát je hladký a pevný. Ustavičným ohýbáním se na něm začnou objevovat malé trhlinky, až se nakonec drát zlomí. Podobné je to i s kostí.

Při běhání nebo skákání se kosti nepatrně prodlužují a ohýbají a někdy se při těchto činnostech objeví mikroskopické prasklinky. Jelikož v kostech probíhá nepřetržitý proces rozkladu a obnovování, prasklinka se rychle zacelí. Alespoň pokud k tomu má šanci. Pokud je odpočinku málo a tréninková zátěž vysoká, může se stát, že se prasklinka nehojí správně.

Normálně se v místě zlomeniny vytvoří tzv. svalek, jenž je tvořen vazivovou tkání. Postupnou mineralizací se vazivový svalek mění ve svalek kostěný. Kost je v místě mikro-trhlinky oslabenější a pokud se daná trhlinka nestačí zahojit, začnou se objevovat trhlinky další. Vazivový svalek, který se zde vytváří, nesprávně mineralizuje a nabývá stále větších rozměrů, až je po asi třech týdnech vidět i na rentgenovém snímku. Takový stav je většinou velmi bolestivý a postiženého značně omezuje.

Pokud zatížení kosti nadále pokračuje, může se stát, že kost v oslabeném místě praskne úplně a vytvoří se klasická zlomenina.

Koho nejčastěji postihují únavové zlomeniny

Tento typ zranění je nejčastěji u sportovců s velkými tréninkovými objemy a nepřiměřenou zátěží. Nejčastější jsou u atletů, především pak u běžců. Často se i objevují u basketbalistů, volejbalistů, fotbalistů, hokejistů, běžců na lyžích a tanečníků. Problémy s nimi mohou mít i tenisti, kteří přešly z měkkého povrchu na tvrdý. Rovněž je i znají vojáci - dlouhé a náročné pochody záprstním kůstkám moc dobře nedělají.

Projevy

Únavová zlomenina se začne projevovat bolestí. Nejdříve je to pouze bolest při zátěži, která v klidu opět mizí. Postupně se intenzita bolesti zvyšuje a začne se objevovat i v klidu. Bolest bývá poměrně velká a většinou znemožňuje pokračovat v tréninku. Často se také objeví otok.

Léčba

Léčba vyžaduje především klid. Pokud se se zátěží přestane dostatečně brzo, léčba se obejde bez fixace. Doplňková léčba zahrnuje vyváženou stravu s dostatkem vápníků, enzymoterapii a vitaminoterapii. Léčba, v závislosti na tom jak rychle se s ní začne a kde je zranění lokalizováno, zabere od tří do dvanácti týdnů.

Prevence

Co se týče prevence, je nejúčinnější si udělat trénink dostatečně pestrý a vyvarovat se jednostranného přetěžování náchylnějších oblastí (záprstní kůstky, kosti lýtkové a holení, krčky stehenní kosti, pažní kost).

 

Máte s únavovou zlomeninou nějaké zkušenosti?

Únavová zlomenina - prokletí sportovců patří do témat
 • enzymy Radek 29.06.2011 12:13:40

  Já mám podobnou zkušenost a i mě velmi pomohla podpůrná léčba enzymy. Vyzkoušel jsem wobenzym, díky enzymům mi splaskl otok a hojení se celkem zrychlilo.

  • Re: enzymy Alex 22.04.2015 19:57:29

   Wobenzym jsem bral několikrát a vždy mi spolehlivě NAZABRAL. Kromě vyhozených peněz z něj nebyl žádný prospěch. Když poslouchám reklamu, na co všechno to má pomáhat, tak tam zbývá doplnit už jenom jedno - nesmrtelnost.

 • únavová zlomenina Jířa 01.01.2015 17:00:54

  Už dvakrát jsem měla zlomeninu nártu,vždy jsem měla sádru.Druhá zlomenina se moc nehojila,po šesti týdnech v sádře to znova prasklo a tak jsem jí měla tři měsíce.No a v listopadu jsem si pádem rozdrtila rameno a zlomila pažní kost.Ještě mám na ruce ortézu a už mám asi zase zlomeninu nártu.Musím k lékaři a nevím,co se mnou udělá.

 • Chain 17.07.2014 08:09:11

  jak se casem ukazalo, je to blbost vašku :)

  http://www.obran.cz/aktualni-kauzy/apo-curenzym-obsahuje-velmi-nizke-mnozstvi-enzymu-zjistila-szpi/

 • Pavel 17.10.2013 15:17:48

  Dlouhodobě nesportuji, jím v míře mléčné výrobky a mléko mám nejraději.Přesto jsem před týdnem "utrpěl" únavovou zlomeninu lýtkové kosti v koleni. Mám ortézu a velké bolesti přestaly. Teď mi spíš překáží ona a v noci ji musím sundat, jinak neusnu.Doktorka říkala, že to bude na 6 neděl.To podstatné jsem ale ještě neřekl-je mi 67 let a mám diabetes II.Souvisí to nějak?Dříve jsem měl přiměřeného pohybu ažaž.

 • Přípravky Jolana 25.05.2010 20:22:33

  Přesně tohle jsem zažila, kombinace běhu a posilovny. Zlomenina se dlouho hojila, vylepšilo se to až po užívání curenzymu, mohu vřele doporučit všem, kdo se potýkají s poúrazovými stavy.

  • Re: Přípravky David 24.03.2013 10:10:10

   Já jsem teď od doktora dostal na únavovou zlomeninu doporučený Femoralex, tak pak napíšu jestli to pomohlo. Ale je to peklo, jaro za dveřma, člověk má trénovat a leží jak lemra.

 • Štěpánka 09.06.2012 16:20:44

  Já si nejsem jistá, ale myslím, že jsem si ji taky uhnala. Za týden mám vystupovat se společenskými tanci a teď jen doufám, že to není ono a že se to spraví ...

 • Vikinka 25.05.2012 17:40:12

  Ano, mám zkušenosti. Ráno jsem si ji přivodil a je to peklo!

 • A čo tak sústrediť sa na výživu? Miki 30.10.2011 14:52:43

  Zo všetkým spomenutým v článku súhlasím, ale chýba mi tam riešenie.
  Riešenie nevidím v obmedzovaní zátaže, lebo bez tréningu nie je výsledok. Každý športovec vie, že aj s tou pestrosťou tréningu to nie je až také jednoduché. Niekedy vám stačí zmena trénera a to čo bolo včera nadštandard, dneska musí byť norma, a čo s tým?
  Ja vidím cestu skôr vo výžive, v umožneniu vstrebávania vápnika a ostatných vitamínov a minerálov do nášho tela.
  To je vec ktorá sa u nás veľmi podceňuje, odborne sa to volá primárna prevencia a je vždy lepšie starať sa o svoje kosti vopred, a nie až keď je už problém.
  Starostlivosť o výživu vlastného tela je, podla môjho názoru, jeden z najväčších problémov nášho vrcholového športu.
  Bol som zhrozený, keď som sa dozvedel ako sa stravujú naši vrcholoví futbalisti, alebo hokejisti. Myslím tým u nás na Slovensku. Vôbec sa nečudujem ,že sú tak často zranený alebo majú takú kolísavú výkonnosť.
  Ak by sa začali viacej zaujímať o svoje telo a o to čo do neho dajú, mohli by byť oveľa ďalej a možno by mali na konte oveľa menej "maródky".

 • enzymy vašek 20.07.2010 18:56:05

  Na hojení zlomenin se hodí curenzym, enzymový přípravek, rostlinné enzymy neublíží tělu, naopak zrychlí hojení.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zlomenina patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Zlomenina

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku