TÉMA Zlomenina

Lehká sádra

Do lehké sádry se vyplatí investovat. Dobu hojení zkrátí až o týden, zmírní bolest, sníží riziko komplikací a můžete se v ní i koupat. A navíc na ni od ledna přispívají zdravotní pojišťovny.

Klasická sádra je těžká, mohutná a rozmáčí se ve vodě. Kůže pod ní nedýchá, nepřizpůsobí se otoku a překáží. Při oblékání, obouvání, ale i při běžném pohybu působí klasické "sádrové nadělení". Proto se hledala alternativa taková, která by tolik nezatížila končetinu a byla vzdušná, pevná a dobře fixovala poraněné místo.

Přes všechna pozitiva si ale nová generace fixačního materiálu, ve kterém hraje hlavní roli tkanina a pryskyřice, našla příznivce nejprve v zámoří. Její výhody jako první ocenili hráči amerického fotbalu a posloužila dobře i ve zpevňování měkkých tkání ve sportovní medicíně.

Většina chirurgů, ortopedů a traumatologů si s komfortem pacienta hlavu neláme. Hlavně na pohotovosti stále důvěřují staré bílé sádře.

V případě sádrové fixace si ale může pacient vybírat mezi klasickou sádrou a moderní lehkou sádrou, známou také pod názvem plastová či laminátová sádra. Ta může při správné aplikaci plně nahradit sádru klasickou.

Faktem ale je, že ne každý chirurg lehkou sádru pacientovi nabídne. Nemusí s ní mít zkušenosti a mít k dispozici potřebný materiál. Pacient zase mnohdy podceňuje důležitost spolupráce s lékařem.

Výhody lehké sádry

S lehkou sádrou pacient nevláčí velký balvan. To může hrát významnou roli u dětí a zejména seniorů. Pacientovi nabízí mnohem větší pohyblivost a mnohem menší omezení při jeho aktivitách. Dá se použít v daleko menším rozsahu než klasická sádra, pro kterou jsou typické ostré hrany zařezávající se do tkání.

V případě zraněného kotníku může být lehká sádra aplikovaná jen jako ponožka, kdežto klasická sádra se dává až pod koleno. V případě zraněného prstu je pouze na samotném prstu, klasické sádry vedou přes zápěstí až na předloktí.

Pod lehkou sádrou se zranění také rychleji hojí a podstatně se snižuje riziko otlaků, zatuhnutí kloubů a ochabnutí svalů. V této polotuhé sádře se pokožka tolik nepotí. Navíc se pacient s lehkou sádrou může sprchovat i koupat.

12 pozitiv lehké sádry

 • je lehká a komfortní
 • významně zmírňuje bolest
 • neřeže, netlačí
 • umožňuje více pohybu než běžná sádra
 • redukuje léčebné komplikace
 • poskytuje stabilnější a pevnější fixaci
 • zkracuje dobu rehabilitace
 • nedráždí pokožku, nesvědí
 • může se namočit
 • snadno se schová pod oděv, vejde se i do boty
Lehká sádra patří do témat
 • sadra dana 08.01.2015 20:59:15

  Mam lehkou sadru na predlokti az k pazi...Tlaci me sadra na hrbetu ruky, je moc napevno! Co s tim ?? Dekuji

  • Re: sadra dana 10.01.2015 15:26:58

   Co delat? Mam lehkou sadru a nezkutecne me tlaci! Mam ruku, jak ve sveraku! Boli a tlaci...co'mam podniknout? Dekuji za radu

 • sadra sadra 04.11.2014 12:19:40

  Prosím o sdílení jde ostránku týkající sesádry.https://www.facebook.com/milujeme.sadru

 • Adam 15.04.2014 16:13:58

  je lehka sadra to,co se namoci do vody a pak se to dava pres vatu tak ze se to namotava jako obvaz?

 • lehká sádra jira.paskova 28.09.2012 10:43:52

  Dobrý den.Mámzlomený nárt MTT:::.8 dní jsem měla z nemocnice těžkou sádru.Včera mi pan doktor dal lehkou sádru.Bohužel,nedá se v ní chodit,tlačí mě prsty na šířku,tak na délku,noha je moc upevněná,do boty se v žádném případě nevejde.Museli mi v ordinaci za poplatek půjčit botu.Cesta domů byla velice bolestivá,nevím,co mám dělat,zaplatila jsem za tu malou botičku 750 kč.Pan doktor mi obyčejnou sádru nechat nechtěl....ještě mi nabídl,berli a bez sádry a nedošlapovat.To bych nezvládla,měla jsem nedávno roztříštěný loket.Urazem jsem si to nezlomila,prý je to únavová zlomenina.Poradí mi někdo? Děkuji Jiřina


Zlomenina patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Zlomenina

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku