TÉMA Zlomenina

Čím se zabývá obor ortopedie?

Ortopedie je považována za základní chirurgický lékařský obor, zabývající se diagnostikou, prevencí, léčbou a rehabilitací poruch, onemocnění a úrazů pohybového a podpůrného aparátu člověka.

Ortopedie je velmi blízká oboru sportovní traumatologie, která se zabývá úrazy a poraněními vzniklými zátěží při vrcholovém sportu, jakými jsou např. tenisový loket, skokanské koleno atd.

Historie ortopedie

Historie ortopedie sahá až do doby kolem roku 1780, kdy byl založen první ortopedický institut, který byl rovněž první nemocnicí zabývající se deformacemi růstu dětských kostí.

Zakladatelem byl muž jménem Jean-Andre Venel, který je považován mimo jiné za “otce“ ortopedů a oboru ortopedie vůbec díky svým prvním ortopedickým metodám.

Ortopedie je někdy také nazývána chirurgií velkých kloubů. K jejím podoborům patří odvětví pediatrie (dětská ortopedie), onkologie (onkoortopedie), artroskopická sekce atd.

Nejčastější ortopedické zákroky

K nejčastějším zákrokům ortopedie patří např. artroskopické operace kolene a kyčelního kloubu, operace menisku nebo stabilizace kolenní čéšky. Dále pak totální endoprotéza kyčle či kolenního kloubu, ošetření a stabilizace ramenních šlach, nebo operace ramenní luxace (vykloubení) a další.

Ortopedická rehabilitace

Ortopedická rehabilitace zahrnuje různé fyzioterapeutické procedury:

 • elektroléčba a elektrostimulace
 • cvičení podle nejrůznějších odborných metod (Vojtova metoda)
 • akupunktura a akupresura
 • kryoterapie (léčba chladem)
 • lymfodrenáže a lymfatické masáže
 • magnetoterapie

Další ortopedická péče

Neoperační ortopedická péče se zabývá např. diagnostikou a léčbou osteoporózy (úbytek kostní hmoty, časté např. u žen v menopauze) nebo ultrazvukovým vyšetřením kyčlí kojenců, které předchází vzniku vrozené dysplazie kyčlí.

Dále sem patří např. obstřiky a punkce, konzervativní léčba úrazů, léčba osteoartritidy a bolestí zad, léčba kmenovými buňkami, manuální fyzioterapeutická korekce atd.

Ortopedická ambulantní péče se obvykle dělí na zaměření pro dospělé a dětské pacienty, jejich akutní či chronická onemocnění a úrazy pohybového aparátu včetně páteře, dále na sportovní traumatologii a sonografická vyšetření svalů, šlach a kloubů.

Čím se zabývá obor ortopedie? patří do témat
 • kamil 13.10.2014 16:46:28

  ano, vlastně chci. Senzycol obsahuje látky, které, mimo jiné, napomáhají i hojení. nevím o co přesně jde, nejsem odborník, ale nemyslím, že to byl placebo efekt, jelikož to mám i lékařsky podloženo.

  • Re: Jan 13.10.2014 16:48:26

   No kdyz tak, koukam po netu, tak na tom mozna neco bude, ale ten Maxa na Maxivitalis.cz je fakt vtipny :-) treba z toho budu mit i takove svaly.

   • Re: Re: Adeela 13.10.2014 16:52:04

    Náhou pan Maxa je k sežrání. Ale pan Srstka by potřeboval trochu toho jejich Obethinu:-d

 • ortopedie Johana 11.07.2012 09:05:14

  dobrý den,jsem po operaci páteře a mám po operaci koleno..umělé...myslela jsem že budu mít ulevu od bolesti..ale,ta levá noha,kde je vyměněné koleno mě stále zlobí..začlo bolet chodidlo pod nártem a to nepíši o častém pálení prstu,to vše na jedné noze.napište zda má někdo podobné bolesti.děkuji

  • Re: ortopedie Kamil 13.10.2014 16:43:49

   Dobrý den Johano, pár měsíců nazpět jsem si zlomil kotník, hojení se jevilo na dlouho,a le našel jsem d.s. senzycol, není nejlevnější, ale s hojením mi pomohl. zkuste. Přeji rychlou ulevu.

   • Re: Re: ortopedie Adeela 13.10.2014 16:50:32

    Dobrej, musim dát za pravdu. Senzycol je sice drahej jako k..á.a, ale pomáhá mně s migrénou a vůbec s bolístkama.

   • Re: Re: ortopedie Jan 13.10.2014 16:44:39

    Chcete rict, ze vam nejaky senzycol pomohl se srustem zlomene kosti?


Zlomenina patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Zlomenina

Píšeme jinde
 • Šest skvělých receptů na bramborový salát

  Šest skvělých receptů na bramborový salát

  Receptů na bramborový salát není nikdy dost, zvlášť v předvánočním čase. Možná dáváte přednost klasice, která nikdy nezklame, ale máme pro vás i recepty trochu netradiční, které mohou opravdu překvapit svou chutí. A pokud si hlídáte linii, nechybí ani dietnější verze salátu. Jednoduše - vybere si každý.

 • Medovníkové kuličky krok za krokem

  Medovníkové kuličky krok za krokem

  Tento recept na medovníkové kuličky patří k nejoblíbenějším z cukroví. Vždycky se sní jako první a každý si žádá recept. Nechte se také inspirovat a překvapte rodinu i návštěvy opravdu lahodným cukrovím.Zdravě.cz na Facebooku